30 czerwca mija termin złożenia deklaracji dotyczących ogrzewania budynków. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach i zarządcach budynków, również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW. W deklaracjach zobowiązani jesteśmy wskazać czym są ogrzewane nieruchomości. Od lipca zeszłego roku deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożyło niemal 75% właścicieli domów.
Zapomnisz – zapłacisz karę
Ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw [Dz. U. poz. 2127] utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (dalej zwaną CEEB) i nałożono nowe obowiązki na właścicieli lub zarządzających budynkami lub lokalami. Obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu, który posiada źródło ciepła o mocy do 1 MW, jest złożenie deklaracji – ankiety w terminie do 30 czerwca b.r. Jeśli deklaracja nie zostanie złożona na czas, wówczas właścicielowi lub zarządcy grozi kara grzywny do 500 zł, jeżeli sprawa trafi do sądu, trzeb się liczyć z grzywną w wysokości do 5 tys. zł. Przypominamy, że obowiązek ten nie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych. Na celowniku są wszystkie budynki, w których znajdują się źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW. Jeśli budynek zaopatrzony został w nowe źródło ogrzewania po 1 lipca 2021 r., to powstaje obowiązek zgłoszenia tego faktu w ciągu 14 dni.
Jak złożyć deklarację do CEEB?
Deklaracje złożyć możemy w formie elektronicznej lub papierowej. W formie elektronicznej, korzystając ze specjalnej platformy internetowej ceeb.gov.pl, logując się za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem internetowego konta bankowego. W formie papierowej – wypełniony dokument można złożyć bezpośrednio w Urzędzie lub wysłać za pośrednictwem poczty.
Kampania informacyjna ruszyła w czerwcu
O powstaniu obowiązku zgłoszenia wiadomo już od dawna, jednak by przypomnieć właścicielom i zarządcom budynków o kończącym się terminie składania deklaracji, od początku czerwca uruchomiono w mediach kampanię informacyjną. Do tej pory zgłoszono około 2 mln kotłów na paliwo stałe. Ponad 50 % z nich to kotły pozaklasowe, czyli tzw. kopciuchy. Przeważają piece na węgiel, paliwa węglopochodne oraz na drewno, chociaż w ostatnim czasie wyraźnie przybywa źródeł ciepła z zastosowaniem gazu, takich jak kotły gazowe, bojlery gazowe, podgrzewacze gazowe przepływowe, gazowe kominki (ponad 1,2 mln). Coraz większym powodzeniem cieszą się także pompy ciepła (ponad 113 tys.). Aktualnie do bazy trafia ok. 40 tys. wniosków dziennie.
Źródła: Infor/Money.pl
Foto: Pixabay