Okazuje się, że tak. Wiedzą o tym doskonale członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle 87”, którzy w ramach projektu „EdukujeMY NGO – podnosimy oddolną aktywność obywatelską”, organizują cykl bezpłatnych szkoleń o tematyce związanej z działalnością strażniczą i inicjatywą oddolną organizacji pozarządowych. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja legalnych narzędzi kontroli obywatelskiej, które można wykorzystywać w działaniach organizacji pozarządowych oraz w ramach indywidualnej aktywności społecznej.
Niechciane inwestycje lokalne, wątpliwości, co do prawidłowości przebiegu przetargów czy rozliczeń. O sprawy budzące społeczne kontrowersje można nie tylko legalnie zapytać, ale skorzystać z formy obywatelskiej kontroli lub wyrażania sprzeciwu. Umożliwiają to prawa przyznane obywatelom i organizacjom pozarządowym, o których edukuje Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle 87”
„Czy wiesz jak NGO mogą kontrolować władzę publiczną? Słyszałeś o wnioskach o dostęp do informacji publicznej, ale nie wiesz, jak je napisać? Zastanawiasz się, ile wydano na organizację miejskiego festynu? Członkowie organizacji non-profit i osoby prywatne chcą zmieniać swoje lokalne otoczenie na lepsze. Często jednak nie wiedzą jak się za to zabrać, na co zwrócić uwagę, jakich narzędzi potrzeba i jakie przepisy warto znać. Zapraszamy na szkolenie, na którym zdobędziesz informacje jak za pomocą organizacji pozarządowych, działać lokalnie. Przyjdź, aby dowiedzieć się jak pozyskać informacje z gminy, powiatu lub województwa, jak napisać wniosek o dostęp do informacji publicznej i o co warto pytać”
– zachęcają do udziału w szkoleniach organizatorzy z SMGN „Przywiśle 87”.
Szkolenie obywatelskie obejmuje przygotowywania obywatelskich projektów ustaw, omówienie uprawnień i działań informacyjnych komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, objaśnienie aspektów prawnych organizacji referendów lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem referendów dotyczących odwoływania przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) oraz wyjaśnienie zasad działania watchdogów w JST. W ramach projektu zajęcia podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Element teoretyczny skupia się wokół tematyki informacji publicznej, jak się ubiegać o informację publiczną, jakie są terminy związane z jej uzyskaniem, zaś element warsztatowy to napisanie własnego wniosku, wymiana wniosków pomiędzy uczestnikami, wskazanie błędów. Nabyte w ten sposób umiejętności pozwolą na prawidłowe złożenie wniosku o dostęp do informacji publicznej do Jednostek Samorządu Terytorialnego, na szczeblach odpowiadających gminom, powiatom, województwom.
Część szkoleń już się odbyła, kolejne, na które jeszcze można się zapisać, odbędą się w najbliższym czasie:
- Referenda lokalne. Walka z wiatrakami?
18 grudnia w Warszawie
REJESTRACJA: https://forms.gle/32FgvBAmaPz9udGM6
- Jak pozyskać informacje z gminy, powiatu, województwa?
19 grudnia w Łodzi
REJESTRACJA: https://forms.gle/tRn1RzmVotN8uEuK8
- Jak pozyskać informacje z gminy, powiatu, województwa?
19 grudnia w Katowicach
REJESTRACJA: https://forms.gle/RKYT9LHGnzgz5zGx9 .
Wydarzenie przeznaczone jest dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę w NGO, a także tych, którzy są już członkami organizacji pozarządowych. Szkolenia sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Źródło: SMGN „Przywiśle 87”/ EdukujemyNGO.pl/ Facebook