Prowadzący kantor wymiany walut Kanga Exchange na terenie Bydgoszczy ujawnił próbę przestępstwa i podszywania się pod instytucje kościelne. Jak ustalił portal biznes24pl.com uwagę prowadzącego kantor w grupie Kanga Exchange przykuła – jego zdaniem – „wątpliwa” transakcja z osobą, która podawała się za pracownika lub osobę decyzyjną Przedszkola Dzieciątka Jezus przy Parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Bydgoszczy.
Osoba ta 4 lipca przelała ok. 340 tys. zł. na konto wspomnianej instytucji finansowej, chcąc dzień później dokonać wymiany środków na kryptowaluty.
Pracownik kantoru z grupy Kanga Exchance ustalił, że mężczyzna podający się za przedstawiciela katolickiego przedszkola używał do tego celu zagranicznego numeru telefonu i komunikatora internetowego, chcąc w ten sposób uniknąć procedury weryfikacyjnej wynikającej z ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (tzw. procedura „AML” i „KYC” – redakcja).
– W związku z tym, że istniało uzasadnione podejrzenie, że nieznani sprawcy dążą do niekorzystnego rozporządzenia mieniem tej instytucji podjęto niezwłocznie działania uruchamiające procedury wewnętrzne przez Kanga Exchange. Doprowadziło to błyskawicznie do zablokowania wpłaconych środków oraz wstrzymania transakcja do czasu jej kompleksowego wyjaśnienia po stronie jej „zleceniodawcy”. W zakres tych prac miało wejść kompleksowe ustalenie tzw. „beneficjenta rzeczywistego”, czyli faktycznego i prawowitego właściciela środków. Osoby z władz Kangi podkreślają, że tylko dzięki zastosowaniu nowych systemów związanych z analizą „podejrzanych” transakcji, ale również zdecydowanej postawie swoich pracowników nie doszło do procederu skutecznego „prania brudnych pieniędzy” pochodzących w tym przypadku z oszustwa dokonanego prawdopodobnie metodą „na policjanta”
– mówi w rozmowie z nami Sławomir Zawadzki z Kanga Exchange.
Jak ustaliliśmy, pracownicy Kanga Exchange skontaktowali się także z prawdziwymi przedstawicielami katolickiego przedszkola oraz policją, która ostatecznie błyskawicznie potwierdziła ich podejrzenia i kompleksowo działa na rzecz wyjaśnienia całej sprawy.
Wysoki rangą oficer Komisariatu Policji w Wyrzysku (jednostka Policji prowadząca tę sprawę) potwierdził w rozmowie z naszym informatorem, że doszło do oszustwa na szkodę Przedszkola w Bydgoszczy, a sprawcy są aktualnie w fazie identyfikacji z uwagi na podobny sposób działania na terenie kraju oraz Wielkiej Brytanii.
Dzięki szybkiej interwencji pracowników Kanga Exchange i policji nie doszło do utraty środków, które zostaną zwrócone pokrzywdzonemu po zakończeniu czynności procesowych nadzorowanych przez wymiar sprawiedliwości.
Warto też odnotować, że bardzo podobne zdarzenie miało miejsce tego samego dnia w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie sprawcy działali na rzecz oszustwa szkoły i po uzyskaniu w sposób przestępczy środków podobnie jak w opisanym powyżej przypadku próbowali dokonać „prania pieniędzy” przy pomocy kryptowalut. Ponownie jednak zostali „pokonani” przez systemowe działanie Kanga Exchange i właściciela kantoru w Wieluniu. Podobnie jak w przypadku sprawy z Bydgoszczy środki zostały w porę zabezpieczone i wrócą do właścicieli, a sprawa ta wydaje się łączyć z poprzednią. Tym razem chodziło o kwotę 200 tys. zł., które sprawcy chcieli szybko wytransferować poza granice kraju, a finalnie mogą odpowiadać karnie za przestępstwo oszustwa, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
W przypadku Aleksandrowa Kujawskiego podszywano się także pod instytucje katolickie tak jak to miało miejsce w Bydgoszczy.
RW / fot. za przedszkoledzieciatkajezus.com.pl