Ministerstwo Aktywów Państwowych uruchomiło na stronie www.gov.pl ankietę dla przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w powojennej odbudowie Ukrainy.
„Przygotowujemy raport na temat udziału polskiego biznesu w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. Chcemy, aby w dokumencie, oprócz spółek Skarbu Państwa, znalazły się też prywatne firmy”
-możemy przeczytać w wyjaśnieniach MAP do raportu.
Polska chce pomóc w odbudowie
Już pod koniec maja minister Jacek Sasin poinformował, że Polska przygotowuje własną ofertę związaną z odbudową powojennych zniszczeń dla naszych ukraińskich partnerów, w którą zaangażowane będą spółki skarbu państwa i prywatni przedsiębiorcy. Uruchomiono raport dostępny on-line, w którym mogą wziąć udział zainteresowani przedsiębiorcy. Minister zapowiedział także stworzenie dedykowanej platformy cyfrowej, poprzez którą firmy prywatne będą mogły składać swoje oferty dotyczące prac związanych z naprawą powojennych zniszczeń na terenie Ukrainy. Po zgromadzeniu danych kolejnym etapem będzie konsultacja ze stroną ukraińską, w celu optymalizacji oferty pod kątem potrzeb i oczekiwań naszych sąsiadów.
Wycena kosztów odbudowy
Oszacowanie start nie jest sprawa prostą. Na terenie Ukrainy wciąż toczy się wojna. Zniszczenia obejmują nie tylko budynki i infrastrukturę techniczną, lecz również środowisko naturalne. Portal Money.pl zwraca uwagę na fakt, iż ocena strat pozostaje utrudniona ze względu na problem w dotarciu do wiarygodnych informacji, zaś dane podawane przez Ukrainę i Rosję stanowią element prowadzonej przez te państwa wojny informacyjnej. Ołeksandr Kubrakow oszacował, że straty w ukraińskiej infrastru-kturze wynoszą pomiędzy 30 a 40 miliardów dolarów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos mówił o kwotach rzędu 5 mld dolarów miesięcznie.
Źródła: Gov.pl/ Money.pl/ Rmf24.pl
Foto: Pixabay