Od 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe. Z puli około dwóch milionów kredytów, które podlegają tym warunkom, złożono ponad ¼ wniosków. Uprawnieni do wakacji są kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne w złotówkach.
Wakacje kredytowe to nie umorzenie rat kredytu
Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku.
„Każdy, kto ma kredyt hipoteczny w złotówkach, ma prawo do skorzystania z wakacji”
– przypomniał premier Mateusz Morawiecki.
Prezes Rady Ministrów zaznaczył także, że banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych.
„Wakacje kredytowe nie przysługują kredytom indeksowanym lub denominowanym do waluty innej niż polska. Umowa kredytowa musi być podpisana przed 1 lipca 2022 r., natomiast termin zakończenia okresu kredytowania musi przypadać co najmniej 6 miesięcy od tej daty. Możliwość zawieszenia spłaty przysługuje Ci wyłącznie w stosunku do jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli spłacasz kilka kredytów hipotecznych, będziesz mógł zawiesić raty wyłącznie jednego z nich”
-wyjaśnia na swojej stronie Biuro Informacji Kredytowej.
Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. W okresie zawieszenia nie będziemy płacić kapitałowej i odsetkowej części raty kredytu mieszkaniowego. Poniesiemy jednak koszty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową. Może to być np. ubezpieczenie pomostowe lub ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Zawieszone raty przyjdzie nam i tak spłacić. Obowiązek ten przesuwa się na koniec okresu kredytowania. Biorąc pod uwagę, że mówimy o kredytach hipotecznych, spłata zawieszonych rat może nastąpić za kilkanaście lub kilkadziesiąt rat.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Do banku składamy wniosek w formie papierowej lub elektronicznej.
Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać:
dane: imię i nazwisko;
oznaczenie kredytodawcy, czyli dane banku;
wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;
oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
„Spłata kredytu zostanie zawieszona automatycznie, z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku na okres w nim wskazany. W ciągu 21 dni od momentu doręczenia wniosku kredytodawca ma obowiązek potwierdzenia otrzymania dokumentu na trwałym nośniku, wskazania okresu, na który została zawieszona spłata kredytu oraz wysokości ewentualnych opłat z tytułu ubezpieczeń”
– informuje BIK.
Brak potwierdzenia nie wpływa natomiast na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.
A.W.
Źródło: BIK
Foto: Pixabay