W dniu 2 czerwca wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ogłosił od dawna wyczekiwaną przez rolników zmianę, zrównującą prawa osób pracujących pobierających świadczenia emerytalne z KRUS, z prawami osób pracujących pobierających świadczenia emerytalne z ZUS.
Korzystne zmiany już od 15 czerwca
Dotychczas rolnik po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu uzyskania części uzupełniającej świadczenia, musiał zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej. Wiązało się to z koniecznością zrzeczenia się posiadanego gospodarstwa.Tymczasem osoby z prawem do emerytury i ubezpieczone w ZUS mogły swobodnie wykonywać pracę, bez ryzyka utraty należnych im świadczeń. Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, opublikowanej w dniu 31 maja, rolnicy przechodzący na emeryturę będą mogli nadal prowadzić działalność rolniczą i otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Ustawa wejdzie w życie z dniem 15 czerwca.
„Od tego dnia rolnicy będą mogli składać wnioski o emeryturę – jeśli ukończyli wiek emerytalny: 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet – nie muszą przekazywać gospodarstwa i przerywać pracy w gospodarstwie”
– powiedział wicepremier Kowalczyk.
Dzięki przyjętej nowelizacji emerytowani rolnicy zyskają dodatkowe źródła dochodu do emerytury. Minister rolnictwa podkreślił rangę wprowadzonej nowelizacji, nazywając ją „realizacją sprawiedliwości dziejowej.”
Prezes KRUS przedstawiła szczegóły nadchodzących zmian:
„Głównym zadaniem KRUS jest obsługa ponad 1 miliona ubezpieczonych, a nowe regulacje dotyczyć będą w najbliższym czasie około 30 tysięcy osób”
– powiedziała prezes Aleksandra Hadzik.
Pierwsze świadczenia na nowych zasadach będą wypłacane począwszy od 28 czerwca bieżącego roku.
Źródła: gov.pl/ money.pl
Fot. Pixabay.com