NBP : główna stawka oprocentowania od 9 czerwca wynosi 6 proc., poprzednia wynosiła 5,25 proc. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy o 75 punktów bazowych. Jest to dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych. Ostatnio stopa referencyjna plasowała się na tym poziomie w 2008 roku, w okresie światowego kryzysu finansowego. Ekonomiści są zgodni, przewidują dalsze podwyżki.
Kredytobiorco, trzymaj się za kieszeń
Obowiązująca od wczoraj nowa stopa referencyjna, stanowiąca między innymi podstawę do wyliczenia oprocentowania kredytów, poszybowała w górę. To niedobra informacja dla Polaków posiadających kredyty w złotych, bazują one bowiem na stawce WIBOR. Niektórzy kredytobiorcy odczuli wzrost cen kredytów jeszcze przed podwyżkami wprowadzonymi przez RPP.
„W normalnej sytuacji podwyżka głównej stawki w NBP powinna oznaczać mniej więcej proporcjonalny wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. Warto jednak podkreślić, że ustalane przez banki stawki WIBOR od dawna wyprzedzają ruchy RPP”
-wspomina Money.pl.
Symulacje Totalmoney.pl wskazują, iż średnia rata kredytu udzielonego niedawno na 300 tys. zł na okres 25 lat, osiąga obecnie poziom około 2,4 tys. zł, co oznacza wzrost raty o przeszło 1,2 tys.zł od czasu zerowych stóp procentowych, odnotowanych w październiku 2021.
Spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych
Ciągłe podwyżki stóp procentowych i rosnące raty mają bezpośrednie przełożenie na wyliczanie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. W tej sytuacji banki odnotowują znaczne spadki sprzedaży kredytów hipotecznych. Już pierwszy kwartał przyniósł znaczne spowolnienie. Według raportu AMRON – SARFiN, w I kwartale liczba udzielonych kredytów była niższa o 25,27 proc. niż w poprzednim kwartale i o 16,45 proc. niższa od wyników I kwartału 2021. Według danych BIK w maju 2022 r. wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła o ponad połowę.
BIK o kredytach ratalnych i gotówkowych
Według danych BIK w kwietniu 2022 r., w porównaniu do kwietnia 2021 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej dwóch rodzajów kredytów: ratalnych o (4,5%) oraz gotówkowych o (+3,9%). W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały niższą wartość we wszystkich produktach kredytowych. Najwięcej, o (-32,5%), spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych oraz przyznanych limitów na kartach kredytowych o (-17,1%). Kredyty ratalne spadły o (-1,6%), a gotówkowe o (-0,9%). W porównaniu do marca 2022 r., w kwietniu 2022 r. banki udzieliły mniej i na niższą wartość wszystkich produktów kredytowych. Najwyższy miesięczny spadek odnotowały kredyty ratalne: (-29,1%) w ujęciu liczbowym i (-22,2%) w wartościowym oraz kredyty mieszkaniowe (-18,1%) oraz (-16,3%).
Źródła: Money.pl/ BIK / Totalmoney.pl
Foto: Pixabay.com