Komisja Europejska chce ograniczenia emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych „ze źródeł zainstalowanych w budynku”, do których zaliczają się także kotły gazowe. Tymczasem w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” , dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, ponad 42% nowych urządzeń stanowią gazowe kotły kondensacyjne.
Kotły gazowe to najpopularniejsze urządzenia grzewcze
Raport Polskiego Alarmu Smogowego podaje, iż liczba pozaklasowych kotłów grzewczych systematycznie maleje. Do wymiany pozostało jeszcze ok. 3 mln urządzeń. Od początku funkcjonowania programu, czyli od września 2018 r. do początku czerwca 2022 r., złożono w ramach programu blisko 449 tys. wniosków. Polacy wymienili w tym czasie, korzystając z programu, ponad 388 tys. źródeł ciepła. W 2021 r. liczba kotłów gazowych w Polsce sięgnęła ponad 410 tys.
Jakie będą konsekwencje decyzji Komisji Europejskiej?
W ramach programu „Czyste Powietrze” tylko w 2021 r. zamontowano 69,2 tys. kotłów gazowych kondensacyjnych. Zakaz ich używania Unia Europejska chce prowadzić za kilka lat. Polska Spółka Gazownictwa, w związku z sytuacją zdążyła już ogłosić, że w 2022 i 2023 r. nie będzie przyłączać do sieci nowych klientów. Ostatecznie jednak wycofała się z tej deklaracji. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) wskazało, że sytuacja ta mogłaby spowodować większą popularność urządzeń alternatywnych dla gazu z sieci, np. kotłów na gaz płynny albo pomp ciepła. Ogólnie tendencja zmierzać będzie w kierunku wykorzystania zrównoważonych źródeł ciepła. Zwróciła jednak uwagę na fakt, iż wzrost cen prądu przy konieczności przeprowadzania w krótkim czasie dużych zmian termomodernizacyjnych i równoczesnym znacznym wzroście cen węgla, grozi powrotem do palenia śmieciami. Eksperci twierdzą, iż Polacy będą musieli szybko zrezygnować z dotychczasowych preferencji, a w związku z nową tendencją pojawia się konieczność wdrożenia szerokiej kampanii informacyjnej oraz inaczej profilowanych publicznych programów wsparcia.
Czy trzeba będzie wymieniać kotły gazowe instalowane w ostatnim czasie?
Ekspert Instytutu Obywatelskiego Grzegorz Onichimowski, uspokaja, że unijny pakiet RePowerEU, mimo iż zakłada brak możliwości sprzedaży pieców gazowych na terenie Unii Europejskiej po roku 2029, nie oznacza zakazu ich używania dla osób, które zainstalowały tego typu urządzenia grzewcze w ostatnich latach. W związku z wprowadzanymi zmianami konieczna będzie jednak zmiana preferencji i sposobu myślenia Polaków, podejmujących się budowy nowych domów, zwrócenie uwagi na jak najniższą energochłonność budynków, a nawet ograniczenie metrażu. Największe powodzenie wśród zrównoważonych źródeł ciepła mają obecnie pompy ciepła, ponieważ jako jedyne obecnie wspierane źródła indywidualnego ogrzewania, współpracują z fotowoltaiką, ogrzewaniem podłogowym i kapilarnym, mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła.
Źródło: https://businessinsider.com.pl/biznes/zakaz-piecow-gazowych-decyzja-ue-przemebluje-rynek-grzewczy-w-polsce/13sb22d
Foto: Pixabay