Nowy Europejski Bauhaus jest inicjatywą Ursuli von der Leyen. Celem inicjatywy jest dokonanie transformacji różnych sektorów gospodarki, które podporządkować się powinny nowej filozofii produkcji, związanej ze zmianą stylu życia Europejczyków i wartościami realizowanymi przez UE, wyznaczającymi kierunki obecnych i przyszłych działań, których przykładami mogą być zasada zrównoważonego rozwoju, wymagająca mniejszych emisji CO2, włączenie społeczne, cenowa przystępność towarów. Idea nawiązuje tym samym do założeń dwudziestowiecznego Bauhausu, który akcentował aspekt społeczny jako podstawę procesu tworzenia.
Czym jest NEB?
Nowy Europejski Bauhaus jest przedsięwzięciem ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym, które ma za zadanie integrować naukę, technologię, kulturę oraz sztukę w celu opracowania przez naukowców rozwiązań problemów zidentyfikowanych przez obywateli i społeczeństwo. Nie chodzi tu wyłącznie o koncentrację na wybranych, problematycznych aspektach rzeczywistości, lecz o zmianę sposobu myślenia i wytwarzania w oparciu o cele, które poprawić mają jakość naszego życia. Nowy Bauhaus jest zatem koncepcją multidyscyplinarną, sięgającą poza sam proces produkcji, nawiązującą do nauk pozornie nie wiążących się z wytwarzaniem, takich jak socjologia czy psychologia.
Od 2022 roku w Polsce istnieje krajowy punkt kontaktowy ds. NEB, którego funkcję pełni Sieć Badawcza Łukasiewicz.
„Celem krajowego punktu kontaktowego jest popularyzacja idei NEB wśród przedsiębiorców, naukowców i samorządowców, zwłaszcza informacji na temat konkursów dotyczących NEB, które ogłasza Komisja Europejska”
– mówi Marcin Kardas z Sieci Badawczej Łukasiewicz.
W Polsce realizowanych jest wiele ciekawych inicjatyw związanych z NEB, na przykład modułowe ogrody żaluzjowe, centra sprzyjające integracji społecznej, projekty przekształcające zabytkowe budynki w miejsca promujące współpracę, solidarność i innowacje. Europejskie jury nagrodziło dwa polskie projekty w konkursie NEB Prizes 2022, są to projekty FOLK concept i Modular Shutter Gardens.
Jakie są cele NEB?
Zasady NEB z założenia odpowiadać mają na najpilniejsze potrzeby naszych czasów – to piękno, zrównoważony rozwój, inkluzywność.
„Nowy europejski Bauhaus łączy wielką wizję Europejskiego Zielonego Ładu z namacalnymi zmianami w naszym otoczeniu. Chodzi o konkretne, odczuwalne zmiany, które mają korzystny wpływ na nasze życie codzienne – w budownictwie i przestrzeniach publicznych, ale także w takich dziedzinach jak moda czy projektowanie mebli. Nowy europejski Bauhaus ma na celu stworzenie nowego stylu życia, zakładającego zgodność wzornictwa z zasadami zrównoważonego rozwoju, wymagającego mniejszych emisji dwutlenku węgla, sprzyjającego włączeniu społecznemu i przystępnego cenowo dla wszystkich”
– powiedziała Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel zauważyła, iż połączenie nauki i innowacji ze sztuką i kulturą, przez reprezentujący podejście całościowe NEB stworzy rozwiązania, które będą nie tylko zrównoważone i innowacyjne, ale również dostępne i przystępne cenowo, co przyczyni się do poprawy jakości życia nas wszystkich. Elisa Ferreira komisarz ds. spójności i reform zwróciłam uwagę na fakt, że dzięki interdyscyplinarnemu i partycypacyjnemu podejściu NEB wzmocni rolę społeczności lokalnych i regionalnych, przemysłu, innowatorów i kreatywnych umysłów, współpracujących na rzecz poprawy jakości naszego życia, zaś polityka spójności przekształci nowe pomysły w działania na szczeblu lokalnym.
Finansowanie projektów NEB
W ramach nowego europejskiego Bauhausu w latach 2021-2022 na finansowanie projektów NEB przeznaczono 85 mln euro z różnych programów UE. Nowy europejski Bauhaus zostanie także włączony do wielu programów UE jako jeden z priorytetów lub element kontekstu, bez wcześniej określonego budżetu. Finansowanie będzie pochodzić z różnych programów UE, jak na przykład program w zakresie badań i innowacji „Horyzont Europa” (zwłaszcza misje „Horyzont Europa”), program Life na rzecz środowiska i klimatu oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Komisja ma zwrócić się do państw członkowskich o uwzględnienie w strategiach rozwoju terytorialnego i społeczno-gospodarczego wartości NEB .
Źródła: Dziennik Gazeta Prawna/https://ec.europa.eu/regional_policy
Foto: Pixabay