Prace na Mierzei Wiślanej osiągają coraz wyższe stadium zaawansowania. Marek Gróbarczyk pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej powiedział, że otwarcie kanału przewidziane jest na dzień 17.09. Ostatnio śluza kanału żeglugowego została napełniona wodą do docelowego poziomu, zaś 14.06 miał miejsce pierwszy test śluzy.
Pierwsza jednostka przepłynęła przez śluzę
Budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej, łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, planowana jest na lata 2019-2022, zakres prac przewidziano na okres 32 miesięcy. Inwestycję zlecił Urząd Miejski w Gdyni, wykonawcą została grupa NDI. Cel inwestycji to utworzenie korytarza przeprawowego, umożliwiającego wpły-wanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Na chwilę obecną zrealizowana została więk-szość prac na terenie portu osłonowego oraz sztucznej wyspy. Trwają testy urządzeń sterujących przeprawą przez kanał. Jak przypomina portal Namierzeje.pl :
„Przekop Mierzei to tylko część całej inwestycji, czyli budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do portu w Elblągu. Trasa o długości 23 kilometrów wymaga pogłębienia, uregulowania i przygotowania toru podejścia na rzece Elbląg, a także utrzymania odpowiedniej głębokości toru przez cały Zalew Wiślany. W Porcie w Elblągu także niezbędna jest gruntowna modernizacja.”
14.06 odbyła się pierwsza próba przepłynięcia, która zgodnie z przewidywaniami, zakończyła się sukcesem. Przed wykonawcą jeszcze ukończenie montażu wyposażenia hydrotechnicznego i przeprowadzenie testów działania bram i mostów obrotowych z Nadrzędnego Systemu Sterowania.Trwają prace przygotowawcze w ramach trzeciego etapu inwestycji, obejmującego budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Ich realizacją zajmie się konsorcjum spółek z Grupy NDI i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych.
Źródła: Namierzeje.pl/ Ndi.pl/Onet.pl/ Business Insider
Foto: portalsamorzadowy.pl
Film: Namierzeje.pl (YouTube)