PKN ORLEN i Grupa LOTOS uzgodniły już i podpisały plan fuzji, polegający na przeniesieniu majątku Grupy LOTOS do PKN ORLEN. Akcjonariusze gdańskiej spółki otrzymają akcje PKN ORLEN. Warunkiem niezbędnym do realizacji transakcji będzie uzyskanie zgody dotyczącej parytetu wymiany i akceptacja pozostałych warunków połączenia przez akcjonariuszy obydwu spółek. Walne Zgromadzenia w tej sprawie planowane są na lipiec i sierpień.
Silny koncern multienergetyczny
„Z determinacją realizujemy proces połączenia PKN ORLEN i Grupy LOTOS, który jest konieczny z punktu widzenia obu firm i ich klientów, a także polskiej gospodarki. Oczekujemy, że Komisja Europejska wkrótce wyda pozytywną decyzję w tej sprawie. Budowa silnego koncernu multienergetycznego to dziś standard w Europie. Tak działają najwięksi gracze na rynku i my chcemy być wśród nich. Fuzja gwarantuje nam wejście do pierwszej ligi europejskich firm paliwowo-energetycznych. Staniemy się ważniejszym partnerem biznesowym z mocniejszą pozycją w negocjacjach handlowych. To ważne szczególnie teraz, gdy priorytetem staje się budowa nowych, stabilnych źródeł energii i zaspokajanie rosnącego popytu na paliwa. Skutecznie odpowiadamy na te wyzwania, a nasze działania zapewnią długofalową stabilizację cen na rynku”
– mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
„Podjęte dziś decyzje to kolejny ważny kamień milowy w procesie budowy koncernu multienergetycznego. Połączenie z PKN Orlen ma niebagatelne znaczenie w kontekście dalszego umacniania bezpieczeństwa energetycznego zarówno naszego kraju, jak i całego regionu. Razem jesteśmy w stanie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie za sobą transformacja energetyczna. Uzyskane synergie, dywersyfikacja działalności, ale także większe nakłady finansowe w obszarze B+R pozwolą nam utrzymać konkurencyjność przez kolejne dekady„
– powiedziała Zofia Paryła, Prezes Zarządu Grupy LOTOS
Połączenie dwóch koncernów w koncern multienergetyczny jest szansą na wzmocnienie pozycji firmy na rynku. To także podjęcie działań w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie oraz przystosowanie się do wymogów transformacji energetycznej. Skutkiem fuzji będą pozytywne efekty ekonomiczne na poziomie strategicznego rozwoju i na poziomie operacyjnym, zwiększenie możliwości inwestycyjnych, poprawa zdolności negocjacyjnych, zwiększenie niezależności surowcowej. Koncern energetyczny współpracować będzie z Saudi Arabian Oil Company w zakresie wspólnej analizy, przygotowania i realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz technologii zrównoważonego rozwoju.
Ambitne plany na przyszłość
Portal Interia Biznes informuje, że rafinerie grupy będą wytwarzać rocznie ponad 45 mln ton produktów, oprócz tego Grupa ma być strategicznym dostawcą produktów dla firm chemicznych w regionie. Moce w energetyce w połączonym koncernie wyniosą 3,3 GW, zaś sieć stacji paliw liczyć będzie ponad 3 tysiące placówek. Udział firmy w krajowym rynku wynosić ma około 36 proc.
Źródła: Lotos.pl/ Orlen.pl/Interia Biznes
Foto: www.gov.pl