Nieznajomość prawa nie usprawiedliwia nas w sądzie, a w przypadku gospodarowania odpadami coraz częściej państwa europejskie wymagają skrupulatnego wykonywania przepisów. Nie każdy jednak z nas wie, że odpady po remoncie np. mieszkania (kafelki, cegły, tynk, gruz czy inne odpady budowlane) nie mogą być wyrzucane zwyczajnie jak inne śmieci. W Polsce jest to nielegalne! Co robić? Sprawę tłumaczą eksperci z polskiej rodzinnej firmy Lekaro, która działa na rynku od ponad 25 lat.
Jak nie zapłacić mandatu?
„W Polsce za wyrzucanie do miejskich pojemników odpadów pobudowlanych czy klasycznych pozostałości po remontach jak tynki czy cegły grożą bardzo wysokie kary nakładane w formie mandatów”
– mówi nam Leszek Zagórski, przedstawiciel firmy Lekaro.
Dlatego wiele firm zajmujących się odpadami – podobnie jak Lekaro – proponuje wynajem specjalnych kontenerów.
Kontenery
Najczęstszym problemem jest zwyczajnie gruz. Co z nim zrobić? Przykładowo Lekaro odbiera go w taki sposób:
Podstawienie kontenera
Kontener na odpady podstawiany jest w umówionym dniu i przedziale godzinowym. Następnie po – załadowaniu przez klienta – pojemnik jest odbierany w ustalonym terminie. W przypadku wywozu dużych ilość odpadów budowlanych istnieje możliwość zabrania wypełnionego kontenera i automatycznego podstawienia pustego.
„Nasza oferta obejmuje odbiór opadów funkcjonalnych i przemysłowych od firm i instytucji na wymienionym obszarze. Przyjmujemy zamówienia na odbiór odpadów budowlanych i poremontowych oraz odbiór gruzu zarówno z placów budowy, jak i od prywatnych klientów”
– zapewniają przedstawiciele firmy Lekaro.
Odpady pochodzące z budowy i remontów stanowią średnio 30 proc. masy odpadów wytwarzanych w Europie – nie jest to więc problem marginalny, dlatego wiele firm w branży stara się wyjść mu naprzeciw.
Lekaro.pl/teraz-srodowisko.pl
fot. Lekaro.pl