W 2022 r. do Kodeksu pracy wprowadzone zostaną zmiany umożliwiające wydłużenie urlopu rodzicielskiego, w tym sprawowanie opieki nad dzieckiem przez ojca. Zmiany mają na celu wsparcie rodzin poprzez włączenie tatów do opieki i wychowania dzieci.
„Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi implementować tzw. dyrektywę unijną work-life balance. Jej celem jest szersze włączenie ojców w opiekę i wychowanie dziecka, co ma przyczynić się pośrednio m.in. do zrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.”
– Informuje portal Infor.pl
Tylko dla ojców
Z dyrektywy work-life balance wynika, że Kodeks pracy musi wprowadzić zmianę w postaci wydłużenia urlopu rodzicielskiego z obecnych 32 tygodni do 43 tygodni urlopu przy urodzeniu jednego dziecka. Urlop rodzicielski byłby więc dłuższy o 9 tygodni. Ten czas miałyby przysługiwać drugiemu z rodziców. Celem przyświecają-cym wdrażaniu dyrektywy jest włączenie ojców w opiekę i wychowywanie dziecka. Na ogół matki korzystają z pełnych wymiarów urlopów na dzieci. Niewykorzys-tanie tych dodatkowych 9 tygodni przez drugiego rodzica wiąże się z ich przepadkiem. Nie można przenieść tego okresu na pierwszego z rodziców tak, aby mógł skorzystać z pełnych 43 tygodni. Nie zmieni się maksymalny okres długiego urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez matkę, który wynosi 52 tygodnie (urlop macierzyński + urlop rodzicielski).
Opieka na dziecko, urlop wychowawczy i bezpłatny
Kolejnym rozwiązaniem, które przysługuje ojcu dziecka, jest tzw. opieka na dziecko wynikająca z przepisów Kodeksu pracy. Nie wiąże się ściśle z narodzinami dziec -ka, lecz jest uprawnieniem przysługującym każdego roku wspólnie obojgu rodzicom. Do rodziców zależy podjęcie decyzji, które z nich skorzysta z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Istnieje także możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego i urlopu bezpłatnego. Wadą tych rozwiązań jest brak zasiłku za czas tych zwolnień od pracy.
Źródło: Infor/TVN24
Foto: Pixabay