7 lipca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o dziesiątej podwyżce stóp procentowych. Referencyjna stopa procentowa wzrosła o 50 punktów bazowych, z 6,00 do 6,50 procent. W związku z tym po raz kolejny drożeją wszystkie kredyty.
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe słabiej, niż oczekiwali analitycy. Tymczasem ekonomiści z NBP wyraźnie podwyższyli prognozę inflacji na ten i przyszły rok oraz obniżyli przewidywania dot. tempa wzrostu gospodarczego w 2023 i 2024 r.
-podaje Bankier.pl
Konsensus rynkowy przewidywał ruch o 75 pb. w górę, zatem ruch
Pozostałe stopy procentowe NBP również wzrosną od piątku o 50 pb. i będą kształtować się następująco:
- referencyjna: 6,50 proc. w skali rocznej (poprzednio 6 proc.),
- lombardowa: 7 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,50 proc.),
- depozytowa: 6 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,50 proc.),
- redyskonta weksli: 6,55 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,05 proc.),
- dyskontowa weksli: 6,60 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,1 proc.).
Decyzja okazała się niższa od konsensusu rynkowego, który przewidywał ruch o 75 pb. w górę.
RPP podnosiła dziewięciokrotnie stopy bazowe w okresie od października 2021 do czerwca 2022, każdorazowo o 40 do 100 pb. Cały obecny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej jest najagresywniejszym ze wszystkich w tym stuleciu. Ostatni raz stopy procentowe w Polsce na tym poziomie były w sierpniu 2004 r.
„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych”
-czytamy w Informacji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej
w dniu 7 lipca 2022 r.
Źródła: RPP/Bankier.pl
Foto: Pixabay