43 zarzuty postawione na jednej rozprawie. Wiesław Wojtas otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Stracił nie tylko swój majątek, ale przy okazji honor.
Naruszenie przepisów prawa karnego materialnego
Widmo bankructwa każdemu spędziłoby sen z powiek. Na okoliczności takie przewidziane są określone procedury, których należy się trzymać. Wiesław Wojtas wybrał tą druga drogę. Skutkiem pierwszej niewłaściwej decyzji, była lawina kolejnych, która doprowadziła do postawienia aż 43 zarzutów.
„Przedmiotem postępowania karnego jest sposób prowadzenia działalności gospodarczej przez oskarżonego, który nie tylko względem Wobi-Stal Sp. z.o.o, ale też względem swoich pracowników i innych kontrahentów firmy oraz podmiotów, u których ubiegał się on o kredyty (Nadsański Bank Spółdzielczy), pożyczki (Regionalna Izba Gospodarcza) lub rozłożenie na raty zobowiązań (Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli) i był tak dalece nieuczciwy, że naruszał przepisy prawa karnego materialnego”
– czytamy w uzasadnieniu wyroku.
Wiesław Wojtas nie spłacał swoich dotychczasowych kontrahentów, nowych zaś oszukiwał co do kondycji finansowej swojego przedsiębiorstwa, podobnie jak wymienione powyżej podmioty, którym przedstawiał sfałszowane dane. Księgową zatrudnioną w przedsiębiorstwie zmuszał do sporządzenia w kilku wersjach rachunków zysków i strat oraz bilansów. Są to podstawowe dokumenty księgowe, które świadczą o kondycji finansowej firmy.
„Wszystko to spowodowało, że firma ZPU Stalwo Wiesław Wojtas przystępując do nowej spółki Stalwo Sp. z o.o. nie podała rzeczywistej wartości swojego majątku, a wspólnicy przed podpisaniem aktu notarialnego zaufali oskarżonemu i przedłożonej przez niego dokumentacji w postaci bilansów, rachunków zysków i strat oraz wykazów wartości maszyn i urządzeń”
– informuje sąd w uzasadnieniu wyroku.
Nic zatem dziwnego, że oprócz olbrzymiej ilości zarzutów, orzeczone zostały zakazy wykluczające prowadzenie przez oskarżonego samodzielnej działalności gospodarczej, ale również z zajmowania kluczowych stanowisk decyzyjnych w spółkach prawa handlowego.
Naruszanie praw pracowniczych i defraudacje
Znany wszystkim filar „Solidarności” walczący o prawa pracowników, narusza je w sposób oczywisty i rażący. Uzasadnienie wyroku nie pozostawia żadnych złudzeń:
„Sąd I instancji szczegółowo omówił ustalenia faktyczne w zakresie czynów przypisywanych oskarżonemu Wiesławowi Wojtasowi w punkcie XII w związku z uporczywym naruszaniem praw pracowników ZPU Stalwo Wiesław Wojtas. Ustalenia faktyczne w tym zakresie wynikają nie tylko z prawomocnych wyroków sądu pracy, ale przede wszystkim z zeznań całego szeregu pokrzywdzonych pracowników.(…) Trudno o bardziej jednoznaczną wymowę materiału dowodowego.”
Inne z zarzutów postawione honorowemu członkowi „Solidarności” HSW z legitymacją nr 1, to unikanie płacenia składek ZUS i podatku za pracowników zatrudnionych w jego firmie.
Wiesław Wojtas skazany został prawomocnie za oszustwa, nabycie nienależnych korzyści majątkowych na kwotę 1 000 000 zł i uporczywe naruszanie praw pracowniczych we własnej firmie, za co czeka go kara łączna pozbawienia wolności w wymiarze 4 lat. Udowodniono mu także defraudację środków z konta firmowego na cele prywatne. Sąd orzekł, iż wypłaty właścicielskie w latach 2011-2012 osłabiały znacznie płynność finansową firmy, zwrócił także uwagę na fakt, że wnosząc przeszacowany aport do spółki Stalwo Sp. z o.o. Wojtas spowodował szkodę łączną w wysokości 1.076.948,87 zł.
Piotr Strumieński