W okresie dziesięciolecia lotnisko Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył ponad 21 milionów pasażerów, wykonało ponad 141 tysięcy operacji. W odpowiedzi na rosnący popyt w sezonie lato 2022 lotnisko oferuje podróżnym ponad sześćdziesiąt destynacji. Aktualnie jest pierwszym lotniskiem w kraju jeśli chodzi o dynamikę odbudowy ruchu postpandemicznego.
Z optymizmem w przyszłość
Jubileusz to czas refleksji i podsumowań. Funkcjonowanie lotniska nie obyło się wszak bez trudności i problemów związanych z nawierzchnią, sporami udziałowców czy ograniczeniami w ruchu lotniczym. Trudności udało się częściowo zażegnać, zaś dane statystyczne napawają optymizmem. Wskazują bowiem na bardzo pozytywny trend ciągłego wzrostu zarówno liczby wykonanych operacji operacji jak i liczby obsłużonych pasażerów. Z miesiąca na miesiąc krzywa wzrostu pnie się do góry. Po okresie pandemii nastąpiło błyskawiczne odbicie i kontynuacja trendu sprzed okresu wygaszenia lotów. Wiadomo, że już w czerwcu padły kolejne rekordy. Okres wakacyjny sprzyja podróżom lotniczym i pozwala z optymizmem spoglądać na kolejne miesiące.
„Nieustannie pracujemy nad wielopłaszczyznowym rozwojem oferty skierowanej do naszych klientów. Mimo trudności rynkowych, których w nadmiarze doświadczaliśmy w ostatnich dwóch latach staramy się jak najlepiej wypełniać rolę lotniska low-costowego dla aglomeracji warszawskiej i terenów na północny wschód od Miasta Stołecznego. W ramach istniejącej infrastruktury staramy się poszerzać zakres świadczonych usług i udogodnień dla pasażerów. Ostatnio udostępniliśmy na przykład w strefie ogólnodostępnej samoobsługowe kapsuły do spania dla pasażerów, którzy nasze lotnisko traktują jako punkt tranzytowy. Przy rosnącej liczbie punktów docelowych, do których można polecieć z Modlina taka usługa bardzo się przydaje”
– mówi Tomasz Szymczak p.o. prezesa Portu Lotniczego Warszawa- Modlin.
„W planach mamy te trzy rzeczy, czyli rozbudowę terminala o część odlotową w pierwszym etapie, trzy nowe stanowiska postojowe i remonty tych części nawierzchni płyt postojowych czy dróg kołowania, które są już nadwyrężone wieloletnim użytkowaniem. Oczywiście, planujemy zmiany w umowie z Ryanair, którą właśnie negocjujemy z przewoźnikiem po dziesięciu latach jej obowiązywania. Priorytetem jest dla nas pozyskanie nowych przewoźników, zarówno low-costowych jak i czarterowych. Ważna dla naszych udziałowców jest większa dywersyfikacja bazy klientów, do czego będziemy dążyć”
-podkreśla Tomasz Szymczak.
Modlin stawia na rozwój
Port lotniczy przygotowany jest w tej chwili głównie do ruchu low-costowego i czarterowego. W mniejszym stopniu lotnisko „aplikuje” o ruch full service. Jeśli chodzi o rozwój innych powiązanych usług, lotnisko posiada halę cargo i dzięki rozwojowi drogi ekspresowej i pobliskiego zaplecza logistycznego, niedługo będzie mogło pełnić też dodatkowe funkcje dla transportu towarowego.
Port Lotniczy Warszawa-Modlin powstał jako tzw. secondary airport, czyli lotnisko pomocnicze względem Lotniska Chopina (tzw. primary airport), będąc elementem uzupełniającym systemu lotnisk województwa mazowieckiego, stwarzającym warunki dla szerszej obsługi ruchu nisko kosztowego oraz czarterów. Jak podkreśla Program rozwoju infrastruktury lotnictwa cywilnego w województwie mazowieckim z 2015r., mimo początkowego przeznaczenia wspierającego, w gruncie rzeczy MPL Warszawa-Modlin od początku kształtował popyt na innego rodzaju usługi:
„Mając na uwadze konkurencyjne ceny biletów oferowane przez przewoźników w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin w porównaniu do Lotniska Chopina dla porównywalnych połączeń, Port Lotniczy Warszawa-Modlin pełni istotną rolę w kreowaniu nowego popytu na transport lotniczy. Oznacza to, iż tylko do pewnego stopnia lotnisko konkuruje o przewoźników/pasażerów z Lotniska Chopina (substytucja ruchu). Część obsługiwanego ruchu to ruch nowy tzn. jest to ta grupa pasażerów dla których ceny biletów na Lotnisku Chopina były zbyt wysokie, aby pozwolić sobie na podróż samolotem.”
Odbudowa ruchu pasażerskiego, ilość wykonanych operacji i obsłużonych pasażerów wskazują na stałą tendencję wzrostową. W tle kolejny rekord w tym roku, z miesiąca na miesiąc krzywe wzrostu szybują do góry.
A.W.
Foto: A.W.